IAESTE ve Zlíně uspořádalo osmnáctý ročník Veletrhu pracovních příležitostí Doporučený

Přiblížit se k uplatnění ve vysněné práci, navázat kontakty s firmami a zjistit podrobnosti o nabízených pracovních příležitostech. Hlavně za těmito účely proudilo od prvního dubnového rána do atria moderní budovy Fakulty aplikované informatiky na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně množství studentů různého zaměření. Při příležitosti osmnáctého ročníku Veletrhu pracovních příležitostí pořádaného společností IAESTE Zlín tam totiž svůj stánek pro studenty otevřelo rekordních dvacet firem z různých odvětví. Kromě domácích firem typu Continental Barum nechyběly ani značky sídlící v jiných koutech České republiky jako Škoda Auto nebo Nestlé.

 

Každá z firem vyslala do města Tomáše Bati několik svých zástupců. Ti u stánků rozesetých po celém atriu od ranních hodin ochotně diskutovali se studenty, kteří se i díky veletrhu mohou brzy stát jejich budoucími zaměstnanci a nabízeli jim stáže, absolventské programy nebo pomoc při vedení bakalářských či diplomových pracích. Každá z firem si připravila pro své návštěvníky i drobné dárky.

Hodně studentů se zastavovalo u stánku společnosti Mondeléz zabývající se výrobou sušenek a čokolád. Produkty nabídli zástupci firmy i návštěvníkům.  „Jsem nadšená ze zájmu studentů. Jsme tu poprvé a netušila jsem, že tu potkáme tolik zajímavých lidí ochotných zajímat se i o práci mimo jejich region. Nevím, jestli je to těmi sladkostmi, co studentům nabízíme, ale je to skvělé,“ usmála se očividně potěšená Kateřina Funk z firmy Mondélez, která má na starosti nábor zaměstnanců do továrny v Opavě. „Do dvou let by k nám mělo nastoupit přibližně 450 lidí. Hledáme široké spektrum pozic, od výrobních až po manažerské,“ uvedla Funk.  Širokou paletu pozic hledaly i jiné firmy účastnící se veletrhu, mezi nimi i Continental Barum z nedalekých Otrokovic. „Máme požadavky do prakticky každé kategorie pozic, od technologických, přes manažerské až do výroby,“ uvedl Martin Mušínský. 

Každá firma dostala rovněž možnost představit svou firmu prostřednictvím patnáctiminutové prezentace na interaktivní tabuli. Mezi prezentujícími nechyběla ani společnost Škoda Auto. „Na Moravu jezdíme opravdu rádi. Studentům tu nabízíme stáže již během studia. Trochu problém je, že sídlíme v Mladé Boleslavi, což je přece jen trochu daleko. Na druhou stranu u nás pracuje množství lidí ze Zlína, Brna a jiných částí Moravy,“ řekla jedna ze zástupkyň mladoboleslavské automobilky na veletrhu Dominika Pompová.

Během celého dopoledne se na veletrhu střídaly skupiny studentů, mezi nimiž nechyběli ani zahraniční návštěvníci. Ačkoliv prezentující firmy pocházely z často různorodých průmyslových oborů, nároky na své budoucí zaměstnance mají podobné. Naprostou nutností je vedle příslušného odborného vzdělání znalost angličtiny, na které se shodly všechny oslovené firmy.  „Potenciální uchazeč o práci v naší firmě by měl být kromě požadovaného vzdělání aktivní, flexibilní a mobilní. Samozřejmostí je znalost angličtiny,“ shrnul hlavní kritéria pro výběr zaměstnanců většiny firem Mušínský z Continentalu.

S blížícím se polednem přišel čas na soutěž, při níž výherci získali ceny v podobě pozorností od účastnících se firem. Následně se návštěvníci veletrhu ubírali na oběd a pomalu přišel čas na zhodnocení letošního ročníku. „Po několika letech vidím výrazné oživení veletrhu po stránce nabídky zaměstnání a uplatnění ze strany zaměstnavatelů, kteří se zde představili. Dnes se tu sešlo dvacet firem, což je o zhruba čtvrtinu více než doposud. Myslím si, že je to důkaz toho, že se ekonomika nějakým způsobem zotavuje,“ těšilo vedoucího zlínské pobočky organizace IAESTE Martina Mikesku, který pokračoval. „Máme tady nevídaný počet našich absolventů, kteří jsou úspěšně zapojeni do různých firem.,“ upozornil Mikeska.

Zájem návštěvníků si pochvalovala i specialistka náboru Hana Medunová z Varroc Lighting Systems: „Jezdíme sem každý rok a velmi se nám tu líbí. Daří se nám oslovovat potenciální zaměstnance. Například dnes naši firmu zastupuje kolega, který byl na loňském veletrhu ještě jako student,“ uvedla Medunová.  Dobrý pocit z akce si odnášel i účastník Tomáš Jurák. „Jsem rád, že jsem se zúčastnil, podařilo se mi navázat kontakt na několik firem a snad mi některá z nich pomůže při diplomové práce,“ sdělil student.

Zhruba ve tři hodiny odpoledne čas veletrhu vypršel a na tvářích dobrovolníků, členů IAESTE i zúčastněných firem bylo vidět, že akce se vydařila a při přípravách jubilejního dvacátého ročníku bude laťka nastavena vysoko. 

Autor: Václav Petrů

Dalibor Toncer

Junior manager, IAESTE UTB Zlín

Internetová stránka: www.iaeste-zlin.org